Razem zwyciężymy raka Mapa strony

Gdy nowotwór powraca. Poradnik dla osób z nawrotem choroby i ich bliskich.

Informacja o nawrocie choroby nowotworowej należy do najtrudniejszych, jakie możemy otrzymać. Poradnik zawiera wskazówki jak odnaleźć się w tej nowej, niezwykle trudnej sytuacji.Prawdopodobnie informacja o nawrocie choroby nowotworowej należy do najtrudniejszych, jakie możemy otrzymać. Nasze nadzieje związane z uzyskaniem skutecznej pomocy medycznej, nadzieje a  odzyskanie pełnego zdrowia okazują się być niespełnione. Pamiętamy wszystkie trudności związane z dotychczasową terapią, obawiamy się tego, czy nowe, kolejne formy leczenia mogą być jeszcze dla nas pomocne. Boleśnie odczuwamy własne wątpliwości i lęki.

 

Jesteśmy świadomi rozpaczy naszych bliskich. Dlatego tak bardzo cenny jest kolejny poradnik wydany w ramach Programu Edukacji Onkologicznej pt.: „Gdy nowotwór powraca”. Wszelkie informacje na temat tego, jak odnaleźć się w tej nowej, niezwykle trudnej sytuacji postrzegam jako bardzo potrzebne i użyteczne.

 

Szczególnie wartościowe wydają się być rozdziały dotyczące komunikacji z lekarzem, sposobów postępowania w przypadku odczuwania dolegliwości bólowych, koncentrowania się na tych sferach życia, których choroba nam nie odebrała. Fragment dotyczący reakcji emocjonalnych w sytuacji nawrotu choroby może nas upewnić w tym, jak bardzo przeżywane trudności są powszechne, charakterystyczne także dla innych chorych.

 

Doceniam rozdział o relacjach pacjentów z ich bliskimi, w tym z dziećmi, tym bardziej, że autorzy poradnika wskazują na zachowania pomocne w kontakcie z dziećmi zależnie od ich wieku.

 

Życzę Państwu, aby Poradnik pomógł zmniejszyć przeżywane w związku z progresją choroby: lęk i bezradność. Przede wszystkim jednak bardzo życzę tego, by zastosowana przez Państwa lekarzy terapia okazała się skuteczna i by odzyskali Państwo podstawy do nadziei, na dobry czas spędzony w otoczeniu bliskich, kochanych osób.

 

mgr Dorota Gołąb

Kierownik Pracowni Psychologii Klinicznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii

Bezpłatny poradnik "Gdy nowotwór powraca. Poradnik dla osób z nawrotem choroby i ich bliskich." do pobrania na stronie Programu Edukacji Onkologicznej oraz aplikacji mobilnej ONKOTEKA


Dołącz do nas na FacebookŻyj razem z nami, zaprzyjaźnij się, śledź najnowsze informacje...

Nasi partnerzy

Napisz do nas