Razem zwyciężymy raka Mapa strony

Co warto wiedzieć. Rak wątroby.

Niniejszy poradnik przedstawia informacje na temat nowotworu, który rozpoczyna się w wątrobie (pierwotny rak wątroby). Rak wątroby jest jednym z najczęściej występujących na świecie nowotworów, ponieważ – pod względem liczby zachorowań – zajmuje piąte miejsce. Liczba zachorowań na raka wątroby stale wzrasta i obecnie na świecie wynosi przynajmniej 800 000 rocznie. Polska nie należy do krajów o najwyższym wskaźniku zachorowalności na raka wątroby, ale problem związany z omawianym nowotworem staje się coraz większy. W Polsce – podobnie do innych krajów Europy – rak wątroby jest najczęściej rozpoznawany u osób między 50. i 60. rokiem życia. Wymienione uwarunkowania – stały wzrost zachorowalności i rozpoznawanie u osób czynnych zawodowo – uzasadnia przygotowanie poradnika, który przekazuje podstawowe informacje o raku wątroby. Najważniejszym uzasadnieniem jest fakt istnienia znanej przyczyny, jaką jest pozapalna marskość wątroby. U osób, u których stwierdzono marskość wątroby wskutek przebytego zapalenia wirusowego lub – rzadziej – poalkoholową, uzasadnione jest prowadzenie regularnego nadzorowania w kierunku wczesnego wykrycia raka wątroby. Wspomniane nadzorowanie polega na wykonywaniu – u osób z rozpoznaną wcześniej marskością – badania ultrasonograficznego wątroby w odstępach 6-miesięcznych. Należy mieć nadzieję, że coraz więcej zachorowań na raka wątroby będzie wykrywanych w okresie wczesnym i możliwe będzie stosowanie chirurgicznego leczenia radykalnego z dużymi szansami uzyskania wyleczenia. W przypadku bardziej zaawansowanych postaci raka wątroby ważne jest stosowanie innych form leczenia, których zakres systematycznie zwiększa się i stwarza coraz szersze możliwości uzyskania wartościowych wyników. 

Zachęcam do przeczytania obecnego poradnika, który dostarcza wiele istotnych informacji na temat przyczyn, objawów i rozpoznawania raka wątroby oraz przekazuje niezbędne wiadomości dotyczące leczenia i opieki podczas choroby.

 

Prof. dr hab. med. Maciej Krzakowski
Konsultant Krajowy w dziedzinie Onkologii Klinicznej, Kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

 

Bezpłatny poradnik "Co warto wiedzieć. Rak wątroby" do pobrania na stronie Programu Edukacji Onkologicznej.


Dołącz do nas na FacebookŻyj razem z nami, zaprzyjaźnij się, śledź najnowsze informacje...

Nasi partnerzy

Napisz do nas